Grys – popularny, klasyczny kamień ogrodowy

Grys – popularny, klasyczny kamień ogrodowy

Artykuł miesiąca

Ogród to przede wszystkim rośliny: kwiaty, krzewy, drzewa, trawnik – ale nie tylko. Ogród to także kamień – trudno wyobrazić sobie naturalny krajobraz bez kamienia, a przecież ogród to nic innego jak oddanie naturalnego środowiska w przydomowym zaciszu. Kamienie ogrodowe, ze względu na ich budowę, dzielimy na żwiry, otoczaki, łupki, grys i dzikówkę. Grys to kamień ogrodowy, który niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Cechą charakterystyczną tego kamienia jest jego kształt – kamienie te to pokruszone na w miarę równe kawałki odłamki skał o dość ostrych krawędziach. Kamień ten znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie.

Grysy ogrodowe – rodzaje

Na rynku w sprzedaży jest bardzo szeroki wybór, jeśli chodzi o kamień ogrodowy w strukturze grysu. Najpopularniejszy jest grys granitowy. Produkuje się go w kilku miejscach w Polsce, jednak najbardziej znany jest kamień ze Strzegomia. Grysy granitowe są dostępne w bardzo przystępnej cenie, co również ma wpływ na częsty wybór właśnie tego kamienia – tona grysu granitowego do ogrodu to cena ok. 150–170 zł. Nie brak mu jednak estetyki i elegancji. Niezaprzeczalną zaletą, jeśli chodzi o ten kamień ogrodowy, jest też wytrzymałość granitu. Nie musi być on jakoś specjalnie impregnowany, a i tak utrzymuje swój pierwotny wygląd przez długi czas.

Oprócz niego dużą popularnością cieszy się również posiadający jeszcze więcej walorów dekoracyjnych – grys marmurowy. Ten ozdobny kamień ogrodowy jest mieszanką kamieni w kolorach białym, szarym i kremowym. Mamy kilka rodzajów tego kamienia ogrodowego, przede wszystkim naszą polską odmianę – grys Biała Marianna. Bardzo dużą popularnością cieszy się także grecki biały grys Thassos, któremu żaden polski kamień nie jest w stanie dorównać bielą.

Kolejnym rodzajem kamieni ogrodowych jest grys bazaltowy. Bazalt to bardzo twardy i niesamowicie wytrzymały kamień, z którego produkuje się m.in. asfalt, co zdecydowanie świadczy o jego trwałości. Kamień bazaltowy charakteryzuje się ciemną grafitową barwą. Jest to również rodzaj dość taniego kamienia ogrodowego, nawet tańszego niż grys granitowy, bo za jego tonę zapłacimy ok. 100 zł. Dzięki impregnacji możemy uzyskać całkowicie czarny kolor bazaltu, który przepięknie, elegancko i nietuzinkowo przyozdobi każdy ogród.

Grys – popularny, klasyczny kamień ogrodowy
SONY DSC

Grys w ogrodzie – zastosowanie

Grys o ostrzejszych krawędziach może zostać użyty jako podbudowa do kostki granitowej. Jest to materiał, który idealnie sprawdza się jako rodzaj podłoża. Może być wykorzystywany zarówno jako kamień ogrodowy używany na alejki i ścieżki ogrodowe, jak i w kwiatowych i roślinnych rabatach. W zależności od frakcji nada się również jako kamień do płotów i murków gabionowych, a także do uzupełnienia skalniaków. Grys to kamień, który możesz wykorzystać do tworzenia linii brzegowej oczek czy innych zbiorników wodnych. Aranżacje z grysu idealnie imitują naturę. Zwłaszcza kora kamienna jest rodzajem grysu, który do złudzenia przypomina korę drzewną. Grys to rodzaj kamienia, który ma bardzo szerokie zastosowanie i wręcz trudno wyobrazić sobie ogród bez niego. Usypane z grysu ścieżki ogrodowe oraz inne aranżacje wyglądają bardzo naturalnie i wzbogacają ogród.

Najpopularniejszą frakcją grysu jest ten w rozmiarze 8–16 mm, choć często używana jest także wielkość powyżej 16 mm. Ten kamień ogrodowy występuje jednak w wielu postaciach – od miału, aż do frakcji sięgających 64 mm. W zależności od potrzeb i zastosowania dostępne są produkty w różnych rozmiarach.

Grys – popularny, klasyczny kamień ogrodowy
SONY DSC

Zalety grysu ogrodowego

Przede wszystkim grys jest kamieniem dość tanim, zdecydowanie tańszym niż otoczaki. Cena grysu różni się znacząco w zależności od materiału, z którego ten został wykonany. Sporo droższy jest grys Thassos, na cenę którego w dużej mierze wpływ ma transport z Grecji. Grys to kamień ogrodowy, który jest bardzo wydajny. Składa się z elementów o dość drobnych frakcjach i łatwo ulokować go na ziemi w formie podłoża tak, aby bez problemu przykrył geowłókninę. Ten kamień do ogrodu idealnie nada się jako rodzaj podłoża w wielu aranżacjach wokół domu. Podobnie jak otoczak czy łupki świetnie sprawdza się jako podłoże ogrodowe, którego nie trzeba non stop uzupełniać czy sprzątać, ponieważ tworzy ciężką warstwę, której nie przemieszczają podmuchy wiatru.

Grys – popularny, klasyczny kamień ogrodowy
SONY DSC

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamieni naturalnych https://kamienie-dekoracyjne.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments