Dlaczego warto stosować środki ochrony roślin w ogrodnictwie?

Dlaczego warto stosować środki ochrony roślin w ogrodnictwie?

Artykuł miesiąca

Bardzo często zdarza się, iż przy uprawianiu ogrodnictwa rośliny są narażone na różnego rodzaju choroby oraz szkodniki. Przez to stają się one słabsze, szybciej obumierają co sprawia, iż ogród nie wygląda atrakcyjnie a jadalne rośliny nie nadają się do spożycia. Dlatego też od dawna na polskim rynku można znaleźć środki ochrony roślin, których głównym zadaniem jest zwalczanie wszelkich niepożądanych chorób oraz szkodników.

Czym są środki ochrony roślin?

W oparciu o definicję środki ochrony roślin to substancje chemiczne oraz ich roztwory powszechnie stosowane w ogrodnictwie oraz w rolnictwie. Cechuje je silne działanie ochronne, które ma na celu pozbycie się oraz minimalizowanie szkód wyrządzonych przez szkodniki oraz choroby, jakie mogą atakować rośliny. Środki ochrony roślin przeważnie tworzone są na bazie naturalnych składników dzięki czemu nie tylko chronią rośliny przez szkodnikami i chorobami ale również dbają o to, aby pozostały zdrowe przez jak najdłuższy okres czasu.

Dlaczego środki ochrony roślin są tak ważne w ogrodnictwie?

Środki ochrony roślin w uprawie ogrodu są niezwykle przydatne i coraz częściej stosowane w Polsce. Ich główną zaletą jest fakt ochrony przed chorobami grzybowymi, chorobami zakaźnymi i szkodnikami, które mogłyby je znacząco uszkodzić lub doprowadzić do obumarcia roślin. Dodatkowymi czynnikami, które warunkują ich ważną rolę w ogrodnictwie są:

  • wzbogacanie gleby w makroelementy – środki ochrony roślin oprócz substancji niszczących szkodliwe działanie chwastów oraz szkodników dostarczają glebie cennych składników, co z kolei ma znaczenie dla roślin ogrodowych. Stają się one zdrowsze, odporne na warunki atmosferyczne i można dzięki temu wydłużyć ich okres wegetacji;
  • zwiększenie zbiorów w ogrodzie – w zależności od tego jakie rośliny występują w danym ogrodzie, w większości z nich na pewno można się spotkać z roślinami jadalnymi, przyprawami itp. Środki ochrony roślin poprzez swoje działanie mogą również przyspieszyć ich wzrost a także zwiększyć ich zbiory.

W jaki sposób należy stosować środki ochrony roślin?

Większość producentów środków ochrony roślin ogrodowych zaleca jedynie ich prewencyjne i sporadyczne stosowanie. Jeśli nie ma naocznych oznak działalności szkodników lub chwastów i chorób wówczas użycie środków ochrony roślin kilka razy w ciągu miesiąca w zupełności wystarczy. Inaczej sprawy się mają, jeśli widoczne są oznaki działalności szkodników lub chwastów – wówczas bezzwłocznie należy zastosować środki ochrony roślin.

Należy pamiętać również o tym aby środki ochrony roślin były równomiernie rozprowadzane za pomocą specjalnej dyszy lub innych urządzeń, które można znaleźć w sklepie ogrodniczym. Co więcej należy pamiętać, aby środki rozprowadzać w gumowych rękawicach – bez tego można się niepotrzebnie narazić na pojawienie się zaczerwienionej skóry lub innych problemów dermatologicznych. Ponadto należy pamiętać, aby stosować wyłącznie zalecaną przez producenta dawkę środków ochrony roślin, gdyż ich nadmierne stężenie może mieć odwrotny od zamierzonego skutek dla wielu roślin ogrodowych.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem Sklep Dla Ogrodu – najlepszym sklepem ogrodniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *