Czym charakteryzuje się ekologiczny ogród?

Czym charakteryzuje się ekologiczny ogród?

Polecne i promocje

Prowadzenie ekologicznego ogrodu niesie ze sobą same pozytywne efekty. Nie wymaga dużych nakładów pracy i czasu, spełnia funkcję wypoczynkową, jest spójny z naturą.

Ogród jest elementem przyrody, który człowiek adaptuje do własnych potrzeb. Próbuje stworzyć odpowiednie warunki różnorodnym roślinom, nawet tym z najdalszych zakątków świata. Jednak złe przystosowanie parceli może spowodować atak chorób i szkodników. Aby wygrać walkę z siłami niszczącymi ogródek, bardzo często sięga się po środki chemiczne i poświęca wiele wolnego czasu na pielęgnację roślin. Wtedy ogród robi się sztuczny i odbiera przestrzeń życiową nie tylko szkodnikom, ale także pożytecznym owadom i innym zwierzętom. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest urządzenie ogródka ekologicznego, w który znajdzie się namiastkę równowagi w ekosystemie. Łatwo wprowadzić w życie taki porządek w sytuacji, gdy pole zajmą rozmaite, wielogatunkowe rośliny. Zastosować można także poniższe rozwiązania.

Oszczędzanie wody

Istotą tego procederu jest zatrzymywanie na posesji jak największej ilości wody. Szczególnie warto magazynować wody opadowe a potem używać ich do podlewania roślin i innych prac, w których deszczówka odgrywa ważną rolę. W takim przypadku, woda nie spływa do kanalizacji tylko jest absorbowana przez podłoże.

Podlewanie roślin powinno odbywać się wcześnie rano lub po południu. W okolicach południa woda najintensywniej paruje. Najlepiej nawadniać rośliny rzadko, ale większą ilością wody, co sprzyja rozrostowi systemu korzeniowego. Warto podlewać wężami pocącymi się lub liniami kroplującymi. Wtedy woda będzie wsiąkać bezpośrednio pod rośliny i nie będzie dochodzić strat wynikających z parowania.

Kompost

Założeniem ekologicznego ogrodu jest recykling odpadów organicznych. Dlatego bardzo często spotyka się kompostowniki i pryzmy, do których wrzucane są odpadki wytworzone w ogrodzie i w domu. Po kilku miesiącach zgromadzony materiał zamienia się w czarną ziemię. Jest to idealny nawóz, który na dodatek wytwarza przyjemny zapach. Najczęściej do kompostu wyrzuca się:

  • rozdrobnione gałęzie,
  • skoszona trawa,
  • liście,
  • chwasty,
  • odpady kuchenne – fusy, obierki, części warzyw,
  • popiół z kominka.

Po dodaniu szczepionki kompostowej, rozkład zawartości pojemnika ulega przyspieszeniu. Gotowym kompostem posypuje się rośliny w sezonie wegetacyjnym. Nie trzeba obawiać się o ich przenawożenie.

Zwierzęta w ogrodzie

Kompozycja flory nie powinna zakłócać egzystencji przedstawicieli fauny. Zwierzęta, którym zapewni się bezpieczne warunki życia, zaczną traktować ogród jako swoje pole i będą chronić pole przed szkodnikami. Aby do tego doszło, warto wykonać następujące czynności:

  • zostawiać kępy wysokiej trawy i chwastów,
  • wieszać domki dla owadów, w tym pszczół i biedronek,
  • w pewnej odległości od domów utworzyć miejsca zrobione z gałęzi i kamieni dla jeży czy żab,
  • wieszać budki i poidełka dla ptaków,
  • sadzić drzewa i krzewy, których owoce będą pokarmem dla zwierząt,
  • budować oczka wodne z łagodnymi brzegami, by zapewnić zwierzętom swobodne poruszanie się,
  • zostawiać puste miejsca w ogrodzeniu, co ułatwi migrację małych zwierząt.
O Autorze
Artykuł powstał przy współpracy z Naturlo, ekologicznym internetowym sklepem ogrodniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *